Достапни линкови

Иванов со порака за здравје, среќа и радост за Велигден


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов
Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. Тој на сите што го слават празникот им посака се најубаво, многу здравје, радост и среќа во животот. Да има многу добрини и убавини, изјави Иванов, кој присуствуваше на Светата Златоустова литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“. Како што сме сложни и обединети овие денови, потенцира Иванов, така да бидеме и во државата, сите што живееме, за просперитет и успех на сите нас.
Иванов порача сите да се посветат на семјството, особено на децата. Да им даруваат многу љубов, радост и да им даваат многу надеж. Кога сме обединети, како што рече тој, можеме да ги совладаме сите предизвици со кои се соочуваме за добро на сите нас што живееме во Македонија.
XS
SM
MD
LG