Достапни линкови

Парламентарни избори во Малезија


Во Малезија денеска се одржуваат парламентарни избори. Коалицијата Национален фронт, кој владееше во земјата во изминатите 56 години се соочува со силен предизвик од Алијансата на народот предводена од Анвар Ибрахим. Според анкетите, борбата е изедначена и тешко е да се предвиди победникот. Владејчката коалиција досега не била загрозена од независноста на земјата во 1957 година.
XS
SM
MD
LG