Достапни линкови

Најавено кратење на 30.000 работни места во Португалија


Премиерот на Португалија изјави дека неговата влада планира кратење на 30.000 работни места во јавниот сектор, со цел да се исполнат предусловите за добивање странска помош. Педро Пасос Коело во телевизиско обраќање најави и поместување на возрасната граница за добивање пензија од 65 на 66 години а јавните службеници ќе работат 40 наместо 35 часа неделно.
XS
SM
MD
LG