Достапни линкови

Русија и Словенија за гасоводот Јужен тек


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и словенечкиот премиер Борут Пахор денеска во Љубљана разговараа за продолжување на соработката меѓу двете земји, особено во изградбата на гасоводот Јужен тек. Лавров оцени дека овој гасовод е еден од клучните заеднички енергетско инфраструктурни проекти. Словенија и Русија во изминативе неколку години го подигнаа нивото на соработка со повеќе спогодби за стратегиско партнерство.
XS
SM
MD
LG