Достапни линкови

Јапонско француски конзорциум ќе гради нуклерка во Турција


Ердоган
Турската Влада донесе одлука изградбата на втората нуклеарна централа во Турција да му ја довери на конзорциум што го сочинуваат јапонските компании „Мицубиши Хеви Индустри“ и „Иточу“ и францускиот енергетски концерн „ГДФ Суез“.
Како што најави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз договорот за изградба на нуклеарката денска во Анкара ќе го потпишат премиерите на Турција и Јапонија, Реџеп Тајип Ердоган и Шинѕо Абе
XS
SM
MD
LG