Достапни линкови

Над 500 загинати при колапсот на фабриката во Бангладеш


Савар
Властите во Бангладеш соопштија дека при минатонеделниот колапс на фабричкиот комплекс во Савар на 30 километри од главниот град Дака загинале над 500 луѓе. Уште 100 тина се водат како исчезнати.
На смена во 5 - те текстилни фабрика тогаш биле околу 3 илјади работници.
Таму се произведуваат неколку глобални модни марки, меѓу кои и Бенетон. Месечната плата на шивачите е помалку од 40 долари.
XS
SM
MD
LG