Достапни линкови

Карзаи го повика Обама да го затвори Гуантанамо


Авганистанскит претседател Хамид Карзаи повторно ги повика САД да го затворат Гуантанамо на Куба.
Карзаи зборуваше пред новинарите за време на неговата посета на Данска.Тој кажа дека Кабул бара од Вашингтон да бидат ослободени авганистанските затвореници.
Околу 100 до 166 затвореници во Гуантанамо штрајкуваат со глад.
За време на претседателсаката кампања Барак Обама ветуваше дека ќе го затвори Гуантанамо.
XS
SM
MD
LG