Достапни линкови

Ештон на средба со иранскиот нуклеарен преговарач на 15 мај


Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон на 15 мај ќе се сретне со иранскиот нуклеарен преговарач Саед Џалили во Истанбул, како продолжение на разговорите во минатиот месец во Алмати.
Ештон ги претставува шесте светски сили САД, Кина, Русија, Британија, Франција и Германија во преговорите со Иран за контроверзната нуклеарна програма на земјата. Претходните преговори завршија неуспешно.
XS
SM
MD
LG