Достапни линкови

Реџепи-Косово е подготвено за спроведување на договорот


Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска дека земјата е подготвена за спроведување на договорот од Брисел. Реџепи за „Трибјун“ нагласи дека реализацијата на договорот нема да биде лесен процес, кој може да трае со месеци.
Според него, некои прашања треба да бидат решени до јуни бидејќи Србија има црвена линија до кога треба да ги растури илегалните безбедносни структури, како услов за почеток на преговорите со ЕУ. Без тоа процесот не може да почне, изјави Реџепи, додавајќи дека ќе биде грешка, доколку тоа и се дозволи на Србија
XS
SM
MD
LG