Достапни линкови

Рекордно ниско ниво на мразот на Арктикот во 2012-та


Мразот на Арктикот бил на рекордно ниско ниво во 2012-та година, со што се зголемуваат страхувањата од последиците од климатските промени, соопшти денеска Светската метеоролошка организација на Обдинети Нации. Во извештајот за минатата година, оваа организација наведува дека во август и септември, кога е сезоната на топење на мразот, на Арктикот имало 3,4 милиони квадратни километри под мраз, што е за 18 насто помалку во однос на претхоното најниско ниво, кое беше измерено во 2007-ма година.
XS
SM
MD
LG