Достапни линкови

Николиќ-Србија сака договор со косовските Албанци


Српскиот претседател Томислав Николиќ
Српскиот претседател Томислав Николиќ порача денеска дека нема да дозволат да им го избришат Косово и додаде дека Србија сака да постигне договор со косовските Албанци, бидејќи живеат на ист простор. Николиќ на средбата со ерусалимскиот патријарх Теофил Трети потести на палењето на српските цркви на Косово. Според него, Албанците на Косово не успеваат да ги уништат трагите на српското постоење, па „дури и да ги запалат сите храмови, темелите нема да можат“.
XS
SM
MD
LG