Достапни линкови

Судири на полицијата и демонстрантите во Турција


Протести на плоштадот Таксим
Турската полиција и демонстрантите се судриле денеска во центарот на Истанбул, откако властите не дозволија да биде организиран традиционалниот собир за 1 Мај на плоштадот Таксим. Полицијата употребила водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите, кои фрлале камења кон нејзините припадници. Според сведоци, во судирите се ранети двајца новинари.
Турските власти ги забранија првомајските протести на Таксим, бидејќи во тек е генерална реконструкција на плоштадот.
XS
SM
MD
LG