Достапни линкови

Дачиќ: спогодбата со Приштина ќе биде применета


Премиерот на Србија Ивица Дачиќ
Премиерот на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека спогодбата за нормализација на односите со Приштина ќе биде применета и покрај тоа што србите од северот на Косово не ја прифаќаат. „Владата на Србија нема зошто да преговара. Решивме да ја прифатиме спогодбата и ќе ја спроведеме. Косовските срби не мора да ја поддржуваат“, рече тој за телевизијата „Пинк“, додавајќи дека ни тие веќе не биле за референдум, бидејќи знаеле оти мнозинството срби ќе ја прифатиле спогодбата.
XS
SM
MD
LG