Достапни линкови

ЕУ најави акција по уривањето на зградата во Бангладеш


Европската унија изрази длабока загриженост за условите на работа во Бангладеш откако во уривањето на една зграда загинаа неколку стотици текстилни работници. Во изјавата се прецизира дека Унијата ќе преземе акција за замрзнување на некои трговски олеснувања за Бангладеш. Европската унија му е најголем трговски партнер на Бангладеш. Во меѓувреме, бројот на загинатите од уривањето на зградата порасна на 413 лица. Повеќе од 600 луѓе и осум денови по несреќата се водат како исчезнати. Зградата била изградена нелегално, а во неа се шиела облека за компании во Европа и Канада. Тоа беше трета слична несреќа во Бангладеш во изминативе шест месеци.
XS
SM
MD
LG