Достапни линкови

Доживотна забрана за кандидатура на Мушараф


Первез Мушараф
Пакистанскиот суд му забрани на поранешниот лидер Первез Мушараф да се кандидира на избори до крајот на неговиот живот. Одлуката на Врховниот суд е одговор на жалбата на Мушараф против забраната за неговата кандидатура на престојните парламентарни избори.
Во меѓувреме на Мушараф му беше продолжен домашниот притвор до 14 мај поради случајот со атентатот на поранешниот прмиер Беназир Буто во 2007 година.
XS
SM
MD
LG