Достапни линкови

Русија забрани летови преку Сирија


Russia -- Aeroflot Russian Airlines Airbus-320 plane tails at Moscow's Sheremetyevo airport, 2010
Руската воздушна транспортна агенција забрани летови преку сирискиот воздушен простор на неопределно време. Забраната доаѓа по информациите дека еден руски патнички авион бил нападнат со ракети од Сирија.
Министерството за надворешни работи соопшти дека авинот превезувал 159 патници од Шарм ел Шеик во Египет до рускиот град Казан, кога пилотите забележале воена активност на земјата.
XS
SM
MD
LG