Достапни линкови

Осудени обвинетите за нелегални трансплантации во Медикус


Основниот суд во Приштина денеска го осуди сопственикот на клиниката „Медикус“ Љутфи Дервиша и уште четворица обвинети за нелегална трансплантација на органи, додека двајца ослободи. Дервиша е осуден на осум години затвор, а неговиот син Арбан на седум години и три месеци.
На клиниката извршени се околу 30 нелегални трансплантации на бубрег. На сиромашни луѓе од Турција, Русија, Молдавија и Казахстан им било лажно ветувано дека ќе добијат до 15.000 евра за бубрег, кој потоа бил продавам на богати пациенти, кои плаќале над 70.000 евра за трансплантација во болницата.
XS
SM
MD
LG