Достапни линкови

Путин на средба со јапонскиот премиер


Рускиот претседател Владимир Путин и јапонскиот премиер Шинзо Абе
Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со јапонскиот премиер Шинзо Абе во Москва. Тоа е прва средба на лидери на двете земји во изминатата деценија. Се очекува разговорите да бидат фокусирани на територијалниот спор кој ги спречи нациите да го потпишат договорот со кој се стави крај на Втората Светска Војна. Двете земји се во спор за четири мали острови во Пацификот познати како Курилските острови во Русија и Северните територии во Јапонија.
XS
SM
MD
LG