Достапни линкови

Сиријскиот премиер преживеал атентат


Сиријската државна телевизија јави дека премиерот Ваел Ал Халки избегнал, како што тврди, терористички напад во главниот град Дамаск. Според извештајот, конвојот возила во кој бил и премиерот, бил цел на бомбашки напад и оти имало и жртви. Фотограф на Франс прес изјави дека неколку возила биле уништени. Во последниве месеци во Дамаск имаше серија експлозии во кои стотици луѓе беа убиени или повредени, а сиријската влада тври дека се одговорни муслимански екстремисти. Сиријскиот конфликт започна со мирни анти-владини протести во март 2011-та, по што прерасна во граѓанска војна во која досега загинале над 70 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG