Достапни линкови

Басеску-Романија ја надмина економската криза


Романскиот претседател Трајан Басеску
Романскиот претседател Трајан Басеску денеска изјави дека земјата ја надминала економската криза и ја вратила довербата на меѓународниот пазар на капитал. Според него, во последните две години Романија успеала да го намали буџетскиот дефицит до 2,9 проценти.
Тој наведе дека економскиот раст на Романија годинава може да биде околу два проценти. Романија е една од најсиромашните земји-членки на Европската унија.
XS
SM
MD
LG