Достапни линкови

Новата италијанска влада положи заклетва


Енрико Лета
Новата италијанска влада положи заклетва со што се стави крај на двомесечниот политички ќорсокак во земјата. На кабинетот на премиерот Енрико Лета се очекува во наредната недела Парламентот да му изгласа доверба.
Додека владата положувала заклетва пред канцеларијата на премиерот во Рим се случила престрелка при што двајца полицајци се повредени. Се уште не се знае дали инцидентот бил поврзан со церемонијата.
XS
SM
MD
LG