Достапни линкови

Италија доби нова влада


Енрико Лета
Италија формираше нова влада по двомесечниот политички ќорсокак. Новоименуваниот премиер Енрико Лета го назначи поранешниот европски комесар Ема Бонино за министер за надворешни работи. Директорот на Централна банка Фабрицио Сакомани ќе ја извршува функцијата министер за економија и финансии. Ангелино Алфано ќе биде министер за внатрешни работи и вицепремиер.
XS
SM
MD
LG