Достапни линкови

Полициски час во Ирак по убиството на војници


Покраината Анбар
Ирачките власти воведоа полициски час на целата територија на покраината Анбар по убиството на пет војници. Вооружена група на мажи ги застрелала војниците пред сунитски протестен камп во Рамади, главниот град на покраината.
Армијата им даде рок од 24 часа на организаторите да ги предадат одговорните за убиството. Ирачкиот премиер Нури Ал Малики изјави дека неговата влада нема да остане нема за нападот на војниците.
XS
SM
MD
LG