Достапни линкови

Пакистан:затвореник се бори за живот


Индиец обвинет за шиунажа во Пакистан се бори за живот откако бил нападнат од страна на други затвореници во затворот со цигли и други тапи предмети по главата во текот на меѓусебна расправија. Лекарите во болницата Лахоре каде што топј се третира велат дека тој е во критична сосотјба и е уклучен на респиратот. Сарабјит Синг е осуден на смрт пред 16 години за шпиунажа во нападот во Лахор во кој загинаа 14 лица. Затворскиот напад беше осуден од активистите за човекови права во Пакистан и предизвика широк интерес во Индија.
XS
SM
MD
LG