Достапни линкови

Русија не дава деца на посвојување во земји каде има геј бракови


Претседателот Владимир Путин изјави дека Русија би можела да го промени договорот за усвојување руски деца со Франција и други западни земји кои ги легализираат хомосексуалните бракови.
Путин смета дека е несоодветно да се прават промени кон постојните спогодби о оти другите треба да ги почитуваат културна традиција и етички норми на Русија. Москва преходно забрани посвојувања на руски деца во САД во знак на одмазда за Вашингтон поради случајот Магнитцки.
XS
SM
MD
LG