Достапни линкови

Пјонгјанг го отфрли барањето на Сеул за зоната Кесонг


Кесонг
Северна Кореја денеска го отфрли барањето на Јужна Кореја за преговори за заедничката индустриска зона Кесонг која не работи повеќе од еден месец. Сеул претходно го предупреди Пјонгјанг на сериозни последици во врска со затворањето на зоната, симбол на меѓукорејската соработка која се наоѓа на севернокорејска територија. Северна Кореја во почетокот на месецов се закани со нуклеарна војна против Јужна Кореја и Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG