Достапни линкови

Одбележување 27 години од Чернобил


Украина одбележува 27 години од нуклеарната катастрофа во нуклеарната централа Чернобил. Меморијалните свечености ќе се одржат во Киев и во други градови низ земјата. Експлозијата на четвртиот реактор во Чернобил во 1986 година ослободи повеќе нуклеарни честички во атмосферата од нуклеатната бомба во Хирошима во 1945 година. Се уште не се знае колку луѓе починале од озраченост.
XS
SM
MD
LG