Достапни линкови

Ештон-Србија и Косово го избраа патот на мирот


Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон оцени дека српскиот и косовскиот премиер, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи го избрале патот на мирот и постигнале договор кој ќе го овоможи почетокот на процесот на интеграција во ЕУ. Но според неа, тоа не е крајот на патот и порачуваа дека потребно е уште многу да се направи за да се примени постигнатиот компромис. Во авторски текст за Њујорк Тајмс Ештон истакна дека Дачиќ и Тачи преземале практични чекори кои би требало да им помогнат на нивните народи да станат членови на европското семејство.
XS
SM
MD
LG