Достапни линкови

Лебедев доби 2,5 години затвор за насилни демонстрации


Константин Лебедев
Рускиот граѓански активист Константин Лебедев е осуден на две и пол години затвор за организирање масовни нереди во Москва.
Тој на почетокот изјави дека е виновен и изрази жалење.
Лебедев, заедно со опозицискиот левичарски лидер Сергеј Удалцов, активистот Леонид Развожаев и грузискиот политичар Гиви Таргамадзе се обвинети за организирање насилни демонстрации во Мај 2012.
XS
SM
MD
LG