Достапни линкови

САД: на Албанија и треба функционална изборна комисија


Премиерот Сали Бериша
Со цел да се одржат добри избори, вие имате потреба од функционална Централна Изборна Комисија, која треба да биде резултат на политички консензус“, изјави американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу.
Во јуни во Албанија треба да бидат одржани парламентарни избори. Албанската Влада и опозицијата веќе ги објавија своите предизборни коалиции. Како што јавува МИА, поларизацијата меѓу двете главни партии и бавното темпо на реформите го успориле процесот на интеграција на земјата во Европската унија.
XS
SM
MD
LG