Достапни линкови

Сеул предлага разговори со Пјонгjанг за заедничката индустриска зона


Сеул предложи формални разговори со Северна Кореја за рестартирање на работата во нивната зедничка индустриска зона Каесонг, но предупреди на акција ако предлогот биде одбиен.
До предлогот на Јужна Кореја доѓа во момент на зголемени тензии меѓу двете земји и интензивирање на меѓународните санкции врз Северна Кореја поради противењето да престане со тестирањето на нуклеарната прогарма. Индустриската зона се наоѓа во близина на границата меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG