Достапни линкови

Јужна Африка-нобеловецот Туту хоспитализиран


Дезмонд Туту
Пензионираниот јужноафрикански надбискуп Дезмонд Туту бил хоспитализран во Кејптаун поради инфекција. Неговата фондација соопшти дека Туту ќе биде подложен на тестови за да се утврди причината за инфекцијата. 81 годишниот добитник на Нобеловата награда за мир според соопштението, утрината се чуствувал добро.
Туту стана светски познат во 1980 година, бидејќи беше силен противник на режимот апартхејдот во Јужна Африка. Тој ја доби Нобеловата награда во 1984 година.
XS
SM
MD
LG