Достапни линкови

Ерменија се сеќава на жртвите од Првата Светска Војна


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан на церемонијата
Илјадници луѓе се собраа во Ереван во спомен на еден ипол милион Ерменци кои загинаа за време на Првата Светска Војна, под Отоманската империја. Ерменскиот претседател Серж Саркисјан и лидерот на црквата Гарегин Втори присуствуваа на церемонијата. Саркисјан изјави дека денеска им се поклонуваат на невините жртви. Според ерменските власти тргедијата е прв пример на геноцид во модерната историја.
XS
SM
MD
LG