Достапни линкови

Силен замјотрес во Авганистан


Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотрес со сила од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погодил Авганистан. Епицентарот на земјотресот бил на околу 25 километри одалеченост од Џалалабад во близина на границата со Пакистан. Силни потреси биле почуствувани во Кабул и Исламабад.
Се уште не се знае дали има жртви или штета од земјотресот. Пакистанскиот меторолошки институт соопшти дека земјотресот бил со сила од 6,2 степени.
XS
SM
MD
LG