Достапни линкови

Франција одобри легализација на хомосексуални бракови


Францускиот парламент го одобри законот со со кој се дозволува хомосексуалните двојки да стапат во брак и да посвојуваат деца. За законот во неговото второ читање гласаа 225 пратеници од 331. Законот предизвика поделби во земјата, при што имаше собири за подршка и протести за и против.
Франција е 14 та земја во која истополовите бракови се легализирани. Законот е подржан и од претседателот Франсоа Холанд кој ќе треба да го потпише.
XS
SM
MD
LG