Достапни линкови

Ирак-локалните избори во сунитските покраини во јуни


Петочен собир во покраината Анбар
Ирачките власти соопштија дека донеле одлука локалните избори во сунитските покраина Анбар и Ниневех да се одржат на почетокот на јули. Во 12 од 18 покраини изборите се одржаа на 20 април, но гласањето во сунитските покраини е одложено поради безбедносни причини.
Според нив изборите во Анбар и Ниневех ќе се одржат на 4 јули доколку ситуацијата не се подобри и во тој случај повторно ќе се расправа за датумот.
XS
SM
MD
LG