Достапни линкови

Руските власти обвинети за насилството на опозициски протест


Апсењата на опозициските протести во Москва во мај во минатата година
Руските власти и полицијата биле виновни за насилството на опозициските протести на плоштадот Болотнаја во Москва во минатата година, соопшти независната комисија која го истражуваше инцидентот. Според нив, полицијата употребила прекумерна сила против демонстрантите што резултирало со бројни повреди.
Повеќе од 20 демонстранти беа обвинети за учество во масовното безредие. Комисијата планира извештајот да го испрати во ОБСЕ, ОН и ЕП.
XS
SM
MD
LG