Достапни линкови

Судири во Киркук - 26 загинати


Најмалку 26 лица загинаа во Хавиџа во близина на Киркук во судирите меѓу ирачките сили за безбедност и сунитските муслимани по нападот на армиските сили врз камп на анти владини демонстранти.
Повекето од убиените биле демонстранти. И двете страни се обвинуваат за тоа кој прв почнал. Сунитите во Ирак со месеци бараат оставка на доминантно шиитската влада на Нури ал Малиќи, обвинувајки ја за репресија врз сунитите.
XS
SM
MD
LG