Достапни линкови

НАТО состанок со фокус врз Авганистан и анти-ракетниот систем


Лавров во седиштето на НАТО во Брисел
Шефовите на дипломатиите на НАТО денеска во Брисел разговараат за ситуацијата во Авганистан и предложениот ракетен одбранбен систем. На дневен ред се плановите за повлекување на големината на меѓународните сили по крајот на 2014 година и натамошната подршка.
На состанокот ќе учествува и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров кој се очекува да ја изрази руската загриженост за американскиот анти-ракетен систем. Со Лавров, како што изјави генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен, ќе се разговара и за ситуациите на Корејскиот полуостров и во Сирија.
XS
SM
MD
LG