Достапни линкови

Бомбашки напад врз француската амбасада во Триполи


Триполи
Француската амбасада во Триполи била погодена од автомобил бомба, јавија Ројтерс у АФП. Неофицијално, двајца чувари биле повредени во експлозијата која причинала значителна штета на зградата на Амбасадата.
Националноста на чуварите засега не е позната.
Дипломатските мисии се цел на напади во Либија, но ова е птрв напад во Триполи по остранувањето од власт на полковникот Муамер ел Гадафи.
XS
SM
MD
LG