Достапни линкови

Попоски во Брисел на состанок на НАТО за ИСАФ


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел ќе присуствува на состанок на Северно-атлантскиот совет на НАТО со земјите-контрибутори во ИСАФ-мисијата во Авганистан.
На состанокот ќе се расправа за прогресот на ИСАФ, како и правните основи за учество во новата мисија по 2014 година.
Министерот Попоски ќе има билатерални средби со министерот за надворешни работи на Нов Зеланд, Мареј МекКали и со британскиот министер за Европа, Дејвид Лидингтон. Со кои ќе разговара за перспективите за евро-атлантската интеграција на Република Македонија.
XS
SM
MD
LG