Достапни линкови

Во Брисел средба Кери - Аврамопулос


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска на маргините на пролетниот сostanok на шефовите на дипломатиите на на НАТО во Брисел, меѓу другите, ќе оствари средба и со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.
Нема потврда дека на средбата ќе стане збор за прашањето за името.
Во меѓувреме, Аврамопулос во реакцијата на пролетниот извештај на Европската комисија за Македонија наведе дека во периодот опфатен со извештајот Македонија назадува и во земјата има демократски дефицит.
XS
SM
MD
LG