Достапни линкови

ЕУ го олесни ембаргото за нафта од Сирија


Министрите за надворешни работи на ЕУ постигнаа договор за олеснување на ембаргото за нафта од Сирија со цел да им помогнат на бунтовниците кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад. Одлуката беше донесена на денешната срeдба во Луксембург.
Според договорот, европските увозници ќе можат да купуваат нафта од Сирија, по консултацијата со опозициската национална коалиција. Санкциите беа воведени во 2011 година поради насилството на протестите против Асад.
XS
SM
MD
LG