Достапни линкови

Ештон и Филе-Србија и Косово направија чекор кон иднината


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе и високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе и високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон, оценија дека препораките на ЕК за почеток на пристапните преговори со Србија и преговорите за Спогодбата за стабилизација и асоцијација со Косово е отворен патот за напредок кон европската иднина надвете земји.
Ештон им одаде признание на лидерите на Србија и Косово за нивната храброст и визија. Филе наведе дека одлуката на ЕК е добра вест за народот во Србија, Косово и во целиот регион.
XS
SM
MD
LG