Достапни линкови

Советот на министри на ЕУ за извештајот на Филе


Советот на министри на Европската унија денеска ќе расправа за извештајот на комесарот за проширување Штефан Филе за Македонија, Србија и Косово издаден во минатата недела. МИА повикувајќи се на извори во Европската унија јавува дека денеска само ќе бил нотиран извештајот на Комисијата, додека првите одлуки ќе биле донесени во идниот месец на состаноци на амбасадорите на земјите членки на Унијата, а клучниот заклучок ќе го донесе Советот за општи работи во јуни, неколку дена пред јунскиот Самит на Европскиот совет.
XS
SM
MD
LG