Достапни линкови

Дачиќ добил уверување дека Србија ќе добие датум за ЕУ


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави денеска дека од високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон добил уверувања дека земјата ќе добие датум за почеток на преговори за приклучување на ЕУ. Според него, датумот не е награда за постигнатиот договор меѓу Белград и Приштина. Двете земји треба до утре да ја известат Ештон дали го прифаќаат договорот.
XS
SM
MD
LG