Достапни линкови

Тачи ги повика Србите од Косово да не се плашат од договорот


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи ги повика Србите во северниот дел на земјата да не се плашат од косовските институции. Тој по враќањето од Брисел ги повика да го прифатат договорот меѓу Приштина и Белград, бидејќи тој пред се, ги штити нивните интереси.
Тачи, обраќајќи се кон Србите во северно Косово, изјави дека се „создадени услови за нов живот и нова ера“ и дека парафираната спогодба е во интерес на Косово и на Србија.
XS
SM
MD
LG