Достапни линкови

Наполитано реизбран за претседател на Италија


Италијанскиот претседател Џорџио Наполитано
Италијанскиот претседател Џорџио Наполитано е реизбран на функцијата, која ќе ја извршува наредните седум години. Мнозинството на Парламентот гласаше за 87 годишниот Наполитано. Партиските лидери му извршија притисок за повторно да се канидира за да ја реши политичката криза во земјата откако по пет круга на гласање не успее да најдат негов наследник.
XS
SM
MD
LG