Достапни линкови

Расмусен: НАТО ја гарантира безбедноста на Косово


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изрази задоволство од тоа што Алијансата ќе придонесе за спроведување на договорот меѓу Белград и Приштина и порача дека НАТО ќе продолжи да ја гарантира безбедноста на Косово. „Дијалогот беше долг процес, но на крајот и успешен. Сите вклучени лидери се издигнаа над тешкотиите. Многу сум среќен што НАТО ќе придонесе во успехот на овој историски договор“, оцени Расмусен.
XS
SM
MD
LG