Достапни линкови

Лансиран руски сателит со животни и растенија


Русија денеска лансира во орбитата на Земјата сателит во кој се наожаат над сто глувчиња, гуштери и полжави, како и различни видови растенија, соопшти руската веселенска агнција Роскосмос. Сателитот треба да се врати на Земјата на 18 мај, откако претходно ќе бидат извршени 70 експерименти. Русија соопшти дека во 2030 година ќе почне да гради база на Месечината за летови до Марс. Претседателот Владимир Путин објави дека Русија до 2020 година за вселенски истражувања ќе потроши над 50 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG